



Fabularyzowany dokument, który przedstawia pierwszą, załogową podróż z Ziemi na Marsa. Misja odbywa się w 2032 roku i ma doprowadzić do kolonizacji Czerwonej Planety. Pomimo dopracowania najdrobniejszych szczegółów przez firmę SpaceX nie wszystko układa się pomyślnie. Czy załodze uda się naprawić awarię i skolonizować Marsa?
Mars [National Geographic]
[2016]
Produkcja: USA,
Gatunek: Przygodowy,Sci-fi,Dokumentalny
Obsada:
Alberto Ammann ... Havijer Delgado
Ben Cotton ... Ben Sojer
Kata Sarbó ... Ava Macon
Nicholas Wittman ... Oliver Lee
Karen Gagnon ...
Tom Nguyen ...
Pierwszy odcinek przywodzi mieszane uczucia. A wszystko dlatego, że starano się pogodzić dwie grupy odbiorców - tych których nie interesują fakty naukowe oraz tych, którzy lubią znać szczegóły. Wyszło dziwne połączenie - z jednej strony mamy do czynienia z licznymi komentarzami od naukowców poprzez całe spektrum osób związanych z misją na Marsa, wplatanymi pomiędzy fabułę a z drugiej strony komentarze te w większości dotyczą spraw oczywistych a nie tych wyjaśniających zjawiska czy przyczyny.
Jeśli ktoś oglądał serial The Universe doskonale zrozumie o czym piszę - to doskonały program naukowy, gdzie szereg naukowców w jasny i przejrzysty sposób tłumaczą naukę i zjawiska. W serialu Mars występują nawet te same osoby ale mówią takie oczywiste rzeczy, że aż wstyd...

np. Neil deGrasse Tyson
Jak dla mnie to trochę minus. Z drugiej strony to może i dobrze bo to przecież serial przygodowy ma być i w tej roli doskonale się sprawdza.
Serial najpewniej sponsorowany jest przez firmę Elona Muska czyli SpaceX. Zresztą sam Musk nawet występuje w tym serialu.
Zaplanowano sześć odcinków - w pierwszym przedstawiono krótką historię lotów kosmicznych, planowanie oraz sam start i lądowanie na czerwonej planecie. Wszystko odbyło się z mniejszym lub większym powodzeniem tak jak można o tym przeczytać w w wielu artykułach snujących wizję tego przedsięwzięcia. Czy jednak wystarczy ciekawej fabuły na kolejne pięć odcinków?
Moim zdaniem o ile pierwszy odcinek miał mocne poparcie w teoriach i projektach (rakiety już testujemy) o tyle kolejne odcinki mogą o wiele bardziej ocierać się o fantazję lub przedstawiać wątki psychologiczno-społecznościowe, (nie dysponujemy wystarczającą wiedzą naukową by szczegółowo opisywać osobiste ekspedycje naukowców na Marsie).
Chętnie więc zobaczę kolejny odcinek
